ZAŘAZENO NA NEUTRÁL, Časopis SVĚT KOUPELEN / Moderní byt, zima 2015

http://modernibyt.dumabyt.cz/rubriky/koupelny/promena-koupelny-zarazeno-na-neutral_3144.html

Zařazeno na neutrál

Majitelé starého žižkovského bytu oslovili architektku Vaidu Kraus s tím, že by chtěli dát novou podobu svému obývacímu pokoji. Nakonec nezůstalo jen u něj. Proměny se dočkala také koupelna, která se oblékla do příjemných neutrálních tónů.

Když si architektka Vaida Kraus sedla se svými klienty nad návrhy koupelny poprvé, nabízelo se několik dispozičních řeťení včetně možnosti otevření koupelny k oknu. Majitelé bytu se nakonec rozhodli pro zachování původní dispozice. Úkolem číslo jedna se tak stalo koupelnu bez přívodu přirozeného světla maximálně prosvětlit a získat v poměrně úsporné místnosti co nejvíce úložných prostor.

VÍCE SVĚTLA

Jelikož světlo nejlépe odrážejí světlé odstíny, zvolila architektka velkoformátový obklad v neutrálním tónu, který použila jen na stěnu u dveří a kolem vany. Plochu kolem umyvadla a vany podtrhla výraznější mozaikou v béžovohnědém ladění. Důležitou roli v optickém nafouknutí koupelny svěřila XXL zrcadlu a skleněným posuvným dveřím, které jemně propouštějí světlo z vedlejší chodby. Architektka si také pohrála s umělým osvětlením, které obstarávají bodová světla zasazená do sádrokartonového podhledu, osvětlení zrcadla a LED páska vytvářející ambientní osvětlení niky nad vanou. „Bylo mi naprosto jasné, že na podobné příjemné vychytávky nebývá v dnešním hektickém stylu života čas a snadno se na ně zapomene. Proto jsem ovládání LED pásky spojila s vypínačem centrálního osvětlení,“ vysvětluje architektka Vaida Kraus.

VÍCE PROSTORU

Největším kamenem úrazu malých koupelen bývá úložný prostor. V případě žižkovského bytu zkomplikoval navíc tento problém atypický pětiúhelníkový půdorys. Jeho řeťení tak svěřila architektka truhlářům, kteří vyrobili atyp na míru z dýhy v dubovém dekoru s matným lakem. Dalťí odkládací prostor zajistila nová nika vybouraná ve zdi nad vanou. Aby koupelna působila vzduťnějším dojmem, musela se přestěhovat pračka do nové skříně v kuchyni. „Nejsem zastáncem techniky v koupelně. Místnost s ní totiž nemůže plně sloužit svému účelu - tedy nejen očistě těla, ale i duťe,“ podotýká architektka Vaida Kraus.

 text: Anna Martinková

 

http://modernibyt.dumabyt.cz/rubriky/koupelny/promena-koupelny-zarazeno-na-neutral_3144.html